Nominačný formulár

Jaroslav Janíček

CFO roka 2018_Janicek Jaroslav_YIT
Jaroslav Janíček
YIT Slovakia

Finančné kúzla investičného manažéra

Jaroslav Janíček priniesol nové modely financovania projektov YIT Slovakia. Okamžite sa prejavili v raste firmy.

Stavebný boom na Slovensku vyniesol do pätice nominovaných aj finančného riaditeľa developerskej spoločnosti. Jaroslav Janíček od roku 2015 ako člen predstavenstva spoluvytvára biznisovú stratégiu a riadi financie spoločnosti YIT Slovakia. Vlani dosiahla rekordný zisk vyše dvadsať miliónov eur. „Minulý rok bol mimoriadne úspešný, dokončili sme a odovzdali našim klientom šesťnásobok bytov oproti roku 2017. Keďže zisk sa v našej branži vytvára na konci projektu, pri predaji nehnuteľností, výsledok bol skvelý. Ale neznamená to, že sa bude pravidelne opakovať,“ vysvetľuje J. Janíček.

Vlajková loď

YIT Slovakia pôsobí na Slovensku od roku 2011 a spočiatku sa zamerala na rezidenčný development. V Bratislave postavila niekoľko bytových komplexov s fínskymi názvami, napríklad Tarjanne a Tammi v Dúbravke či Kivikko v Novom Meste. Nachádzajú sa v dobrých, no skôr v okrajových lokalitách. Do ligy „mestotvorných“ developerov postúpila YIT kúpou historického komplexu Stein neďaleko historického centra Bratislavy. Na mieste bývalého pivovaru rastie vyše štyristo bytov a apartmánov.

Vlajkovou loďou medzi projektmi je premena areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne na novú, vitálnu mestskú štvrť Zwirn, ktorá ráta aj s obnovou národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň. Trojica bytových objektov ponúkne celkovo až takmer deväťsto bytov a apartmánov. Na projekte si dal developer záležať – riešenie vzišlo z otvorenej urbanisticko-architektonickej súťaže a možnosť vyjadriť sa dostali viaceré strany vrátane samosprávy, komory architektov, fakulty architektúry a ďalší odborníci. Výsledkom je štvrť, ktorá sa stane organickou súčasťou okolitej zástavby a nevyvoláva žiadne kontroverzie.

Biznis na dvoch nohách

Projekt Zwirn tiež ohlasuje nový trend v biznise YIT Slovakia. „Pradiareň meníme na moderný industriálny office a komerčný development je smer, ktorý chceme ďalej rozvíjať. V budúcnosti rátame s projektmi, ktoré budú kombinovať bytovú výstavbu s komerčnými nehnuteľnosťami“, vysvetľuje J. Janíček.

Rozvoj komerčného developmentu momentálne J. Janíčka najviac zamestnáva. „Doteraz sme boli zameraní na výstavbu bytov, teraz chcem vytvoriť akúsi druhú nohu nášho biznisu. Niektorí lokálni hráči majú pred nami náskok, ale myslím si, že v určitých segmentoch trhu môžeme byť konkurencieschopní“, dodáva.

Finančný riaditeľ zároveň pracuje na posilnení rezidenčného developmentu. Vo výstavbe bytov patrí YIT v Bratislave do trojice najväčších developerov a stále ide o perspektívny biznis, pretože Slovensku patrí v dostupnosti bývania predposledné miesto v Európskej únii. „Trh sa mení, sprísnili sa podmienky na hypotéky a pre ľudí bude zložitejšie kúpiť si vlastný byt. V spolupráci s investormi hľadáme nové riešenia a ako najlepšie sa ukazuje nájomné bývanie. Pracujeme na funkčnom modeli, ktorý by bol výhodný pre investora, developera i nájomcu bytu. Myslím si, že čoskoro prídeme na trh so životaschopným riešením“, hovorí J. Janíček.

Nové modely financovania

Jaroslav Janíček už odskúšal nové modely financovania projektov. Ako investičný manažér s rešpektovaným certifikátom CFA sa sústredil na lepšie využitie kapitálu od materskej firmy a rýchlejšiu návratnosť investícií. „Pre naše projekty hľadám partnerov – spoluinvestorov a zakladáme Joint Ventures. Okrem vlastných zdrojov tak získavame externé financovanie a znižuje sa riziko pre YIT“, hovorí J. Janíček.

Prvým projektom bola spoluprácu s fínskym fondom YCE Housing Fund, v ktorom má fínska materská spoločnosť YIT Corporation menšinový podiel. Výsledkom bolo externé financovanie výstavby vyše päťsto bytov. Nasledoval úspešný predaj projektov Nuppu 4 až

11, Zwim a Pradiareň do Joint Venture s českým investičným fondom RSJ Investments.„Pri týchto strategických projektoch s vyše tisíc päťsto bytmi a 40-tisícmi metrami štvorcovými kancelárskych a obchodných plôch bolo mojou úlohou nájsť vhodných partnerov, pripraviť model spolupráce, dohodnúť podmienky predaja projektov i akcionárskej zmluvy“, hovorí J. Janíček. V rámci skupiny YIT je pionierom tohto modelu spolufinancovania a jeho tím odovzdáva skúsenosti kolegom z ďalších dcérskych spoločností v Česku, Rusku, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku, Švédsku, Nórsku a Dánsku.

YIT Slovakia prežíva dobré obdobie a za dva roky sa obrat firmy strojnásobil na 121,7 milióna eur v roku 2018. „Náš biznis je nekonečný cyklus. Prítomnosť je dôležitá, rovnako ale musíme zabezpečiť budúcnosť, čo pre mňa znamená okrem iného akvizície pozemkov pre nové projekty. Zároveň strážim, aby sme si aj v dobrých časoch udržali zdravý rast a nevybudovali obrovskú firmu, ktorá by nezvládla prípadné budúce problémy na realitnom trhu“, zdôrazňuje J. Janíček.

Nominačný formulár CFO roka 2022