Nominačný formulár

Finalista CFO roka 2020-Oliver Felszeghy

Felszeghy Oliver

Oliver Felszeghy

Podpredseda predstavenstva, CFO & Head of legal
TIPOS, národná lotériová spoločnosť, a.s.

Tipos dosiahol v pandemickom roku rekordné tržby, a to napriek tomu, že konkurencia vidí jeho plány 

Problémy po bývalom vedení nám dali zabrať, vďaka renegociácii zmlúv sme priniesli firme viac reklamného priestoru, hovorí finančný šéf Tiposu Oliver Felszeghy, ktorý je nominovaný na CFO roka 2020.

Národnej lotériovej spoločnosti Tipos sa napriek pandémii vlani darilo. Tržby zdvihla približne o 27 percent, na 683 miliónov eur. Výrazný nárast dosiahla aj v zisku. Ten poskočil o 29 percent, zo 7,5 milióna eur na 9,6 milióna eur.  

„Cielenou revíziou nákladov sa nám podarilo akcelerovať rast čistého zisku oproti výnosom. Čistý zisk začal v minulom roku konečne po troch rokoch kontinuálneho poklesu rásť,“ hovorí výkonný riaditeľ finančnej a právnej sekcie Tiposu Oliver Felszeghy, ktorý je nominovaný na cenu CFO roka 2020. Vyhlasovateľom trinásteho ročníka ankety o najlepšieho finančného riaditeľa je CFO Club a týždenník TREND.  

Hoci je národná lotériová spoločnosť vnímaná ako štátny monopol, iba 26 percent jej výnosov vlani tvorili číselné lotérie a až 74 percent biznisu sa realizovalo v plne konkurenčnom prostredí. V tomto smere firme sťažuje pozíciu podľa O. Felszeghyho to, že ako verejný obstarávateľ musí všetky súťaže okrem zákaziek s nízkou hodnotou zverejňovať, v dôsledku čoho sa jeho konkurencia s predstihom dozvie, čo chystá. 

 

Historicky najúspešnejší žreb 

Vlani došlo v Tipose k zmene pomeru výnosov, keď ich menší podiel plynul z tradičných produktov s vyššou maržou, ako sú žreby a lotérie, a väčší podiel firma evidovala z nových produktov, ku ktorým patria najmä online služby. Tým, že počas pandémie bola zatvorená viac ako štvrtina predajných miest spoločnosti, Tipos zaznamenal pri tradičných produktoch významný prepad. Musel sa preto sústrediť na podporu predaja cez internet, rovnako však inovoval ponuku fyzických produktov. 

Významná časť hráčov okamžitých či číselných lotérií sa presunula z kamenných predajní na internet. Príjmy spoločnosti z online hier počas prvej vlny pandémie rástli, čím vykompenzovali pokles predaja žrebov a číselných lotérií. Ku koncu roka sa však Tiposu podarilo dosiahnuť predaj na úrovni roku 2019 aj pri žreboch.  

 

Vzorovým príkladom je žreb Vysoká hra, pri ktorom sme chceli pôvodne do konca roka predať jednu emisiu v počte 350-tisíc žrebov. Tie sme však vypredali za šesť týždňov a museli sme pripraviť ďalšie dve dotlače v rovnakom množstve,“ hovorí finančný riaditeľ. Išlo o doteraz historicky najúspešnejší žreb v portfóliu firmy.  

 

Firma sa zamerala aj na inovácie a mladých ľudí a spustila svoju prvú e-športovú hokejovú ligu a zároveň vlastný turnaj v Counter-Striku s cieľom byť centrom e-športového ekosystému. 

 

Problémy po bývalom vedení 

Nové vedenie prevzalo firmu po parlamentných voľbách s viacerými závažnými problémami po predchádzajúcom manažmente. Jedným z nich bol z pohľadu účtovnej závierky neuzatvorený predminulý finančný rok, ku ktorému odmietol audítor vydať výrok.  

 

Takisto sme vo veľkej miere renegociovali zmluvy rôzneho charakteru – od mediálnych zmlúv, bankových poplatkov, právnych služieb až po zrušenie neopodstatnených partnerských zmlúv,“ hovorí O. Felszeghy 

 

Spoločnosť revidovala verejné obstarávania, pričom sa snažila čo najviac mediálneho priestoru nakupovať bez sprostredkovateľa. „Vďaka negociáciám sme získali za už zazmluvnenú cenu oveľa vyššie reklamné plnenie, v televíziách o 38 percent a v rádiách až o 44 percent. Zároveň sa nám podarilo znížiť výdavky v online reklame,“ konštatuje finančný riaditeľ. 

 

Vlani v septembri navyše Tipos s Asociáciou profesionálnych hokejových klubov uzavrel zmluvu o generálnom partnerstve. Hokejová extraligová súťaž odvtedy nesie oficiálny názov Tipos Extraliga.  

 

 Nízka fluktuácia a osobné ciele 

 Felszeghy zastáva v Tipose funkciu podpredsedu predstavenstva a výkonného riaditeľa finančnej a právnej sekcie. Zodpovedá za účtovníctvo, financovanie a plánovanie, kontroling, za strategické plánovanie, analýzy a projektové riadenie, správu pohľadávok a majetku, za verejné obstarávanie, informačnú bezpečnosť a riadenie rizík, compliance, anti-money laundering a za ľudské zdroje. 

 

Finančná a právna sekcia má 51 zamestnancov, pričom osem z nich je mu priamo podriadených. „Len nedávno sa nám podarilo implementovať organizačné zmeny spojené s vytvorením finančného úseku s dedikovaným finančným manažérom, ktorému reportujú jednotlivé oddelenia s cieľom zamerať sa na strategické priority spoločnosti v strednodobom horizonte,“ konštatuje O. Felszeghy.  

 

Ako hlavné úspechy vníma zavedenie či sfunkčnenie kľúčových procesov, skrátenie závierky a prechod na efektívne plánovanie a forecasting. Zároveň poukazuje na nízku fluktuáciu, keď od začiatku jeho pôsobenia odišiel z jeho sekcie len jeden zamestnanec. Jedným z osobných cieľov šéfa financií je posilňovať kultúru otvorenej komunikácie. Hlavnou prioritou je transformovať Tipos na modernú, inovatívnu digitálnu firmu s tržbami nad miliardou eur.  

Tipos je nezávislý od financovania štátu, hospodári výlučne s vlastnými zdrojmi. Vlani rezortu školstva odviedol rekordných takmer 47 miliónov eur odvodu z hazardných hier. Okrem toho uhrádzal protipovodňový odvod, uhrádza daň z príjmov či dividendy pre štát ako jediného akcionára. 

 

Autor: Peter Scherhaufer, TREND

Tipos dosiahol v pandemickom roku rekordné tržby | TREND

Nominačný formulár CFO roka 2022