Vladislav Gruca finalista CFO roka 2020

Vladislav Gruca

Director Finance - East Europe, Cluster CE
HAVI Logistics, s.r.o.

Nový logistický sklad ušetril firme Havi náklady aj čas, šetrný je aj k životnému prostrediu 

Finančný riaditeľ spoločnosti Havi Logistics Vladislav Gruca je kľúčovým hráčom pri investíciách a cení si ľudskosť. Je nominovaný na CFO roka 2020.

Logistická firma Havi, ktorá zasobuje reštaurácie McDonalds a čerpacie stanice OMV, vlani dosiahla napriek lockdownom najlepší hospodársky výsledok vo svojej histórii. Zisk vyše 300-tisíc eur a obrat takmer 110 miliónov eur sú výsledkom spoločného úsilia všetkých zamestnancov. Dôležitým článkom je aj šéf finančného oddelenia Vladislav Gruca. Práve on so svojím tímom stál za viacerými veľkými projektmi, ktoré firma v posledných mesiacoch zrealizovala. V. Gruca je tento rok nominovaný v 13. ročníku ankety CFO roka 2020. Súťaž o najlepšieho finančného riaditeľa vyhlasuje CFO Klub a týždenník TREND. 

 

Kľúčové investície 

Logistika stojí okrem dopravných prostriedkov na logistických centrách. Tie fungujú ako mozog a svaly celého procesu rozvozu. Práve výstavba nového centra plne preverila manažérske schopnosti V. Grucu. „Za kľúčový úspech vlaňajška považujem schválenie investície do nového distribučného centra pri Trnave od našich vlastníkov v USA,“ vysvetľuje manažér. Jeho hodnota je sedem miliónov eur a do užívania ho firma prevzala v apríli. 

 

Nové distribučné centrum s tromi teplotnými zónami a rozlohou 8 600 štvorcových metrov firme významne uľahčí prevádzku a pomôže aj podnikaniu. „Hlavným prínosom je zvýšenie efektivity a bezpečnosti práce, zníženie nákladov na údržbu, prevádzku a energie – vďaka najmodernejším technológiam – aj úspora transportných nákladov vďaka výhodnej lokácii,“ vysvetľuje V. Gruca. Z nového skladu Havi zásobuje takmer 300 odberných miest, pričom doručí 40-tisíc kusov tovaru denne a prejazdí vzdialenosť ako z Bratislavy do New Yorku. 

 

Sofistikované technológie  

V prípade logistického centra nejde o obyčajné sklady, kde sa vykladá a nakladá tovar, ale o sofistikovanú a špičkovú technológiu. „Naše nové distribučné centrum disponuje unikátnym regálovým systémom a manipulačnou technikou zvyšujúcou presnosť aj bezpečnosť práce, ako aj monitoringom energií v reálnom čase,“ potvrdzuje finančný riaditeľ.  

 

Nové technológie šetria okrem nákladov našu planétu. „Jednou z priorít Havi je šetriť životné prostredie a znížiť uhlíkovú stopu o 40 percent do roku 2030, preto je náš nový sklad certifikovaný environmentálnou triedou BREEAM Excellent. Spomeniem LED osvetlenie, CO2 mraziarenskú technológiu, nadpriemernú izoláciu, rekuperáciu tepla či zachytávanie dažďovej vody,“ dopĺňa manažér. 

 

S príchodom koronavírusu úspor nákladov z nového centra stala pre V. Grucu a jeho tím ešte naliehavejšou úlohou. Všetky nakreslené plány museli na finančnom oddelení prehodnotiť a prispôsobiť pandemickej realite. „Pripravili sme viaceré opatrenia s celkovým pozitívnym vplyvom na zisk za vyše 250-tisíc eur. Som hrdý na to, že napriek výraznému tlaku na náklady sme neprepustili žiadneho z našich kmeňových zamestnancov,“ hovorí V. Gruca.  

 

Manažér mal okrem iného na starosti presun a zjednotenie účtovníctva z viacerých krajín do jediného centra v Krakove, keďže Havi Logistics je súčasťou medzinárodnej siete s centrálou v nemeckom Duisburgu. Cieľom projektu je harmonizácia, štandardizácia a digitalizácia účtovných a reportovacích činností. Celý proces mal pod palcom práve V. Gruca. 

 

Medziľudské vzťahy 

Za najdôležitejšie považuje finančný manažér dobré vzťahy s kolegami, ktoré firmu posúvajú ďalej. Ako šéf tímu si zakladá na medziľudskom aspekte jeho riadenia a akcentuje najmä celkovú atmosféru na pracovisku. „Za najdôležitejší motivačný faktor považujem vzťah s nadriadeným,“ vysvetľuje V. Gruca. „Maximálne sa snažím, aby bol voči mojim podriadeným otvorený, založený na častej obojstrannej komunikácii a spätnej väzbe a aby smeroval k rozvoju a realizácii zamestnanca,“ dodáva.  

Zdá sa, že jeho manažérsky prístup funguje. Tvrdými číslami to potvrdzujú aj interné štatistiky a dáta. „Moje krédo je: Ľudia na prvom mieste. Snažím sa prinášať vzájomnú úctu, pokoru, záujem o potreby a rozvoj toho druhého a nezištnú pomoc,“ konštatuje finančný riaditeľ. 

 Autor: Juraj Medvec, TREND

Nový logistický sklad ušetril firme Havi náklady | TREND

Foto:  Michal Smrčok

Nominačný formulár CFO roka 2022